30 günde zayıflama

 

* Kafein ve şeker yasak

tatlandırıcı

Metabolizmayı olumsuz etkileyen kafein ve şeker kesinlikle kullanılmayacak. İlk üç gün şekersiz ve kafeinsiz gün içinde yorgunluk ve baş ağrısı hissedebilirsiniz, ama bunun “temizlenmenin” etkisi olduğunu bilin.

 

* Günün ilk yarısında yemek:

makarna-salatasi

Vücudumuzun temposu, yani matebolizma hızı günün başlangıcında hızlı olup saatler ilerledikçe yavaşlamaktadır. Günün ilk yarısında yediğiniz hemen hemen her şeyi vücudunuz rahatlıkla sindirebilir. Ancak vucüt hızı düşeceği için, daha sonraki saatlerde yenilen gıdaların sindirimi zorlaşır. Bu nedenle asıl gıdaların büyük bir bölümünü saat 12′ye kadar tüketmelisiniz.

 

* Akşam yemeğinde hafif yemekler tercih edilmeli.

diyet

Örneğin çorba ya da hafif pişirilmiş balık ya da sebzeler akşam yemeği için düşünülmelidir. Akşam yemeğinin saat 18:00′den sonra olmaması gerekir. Böylece yatağa gitmeden sindirimi tamamlanmış olur.

 

* Çok çiğnemeye çalışın:

salata-diet

Kilo vermenin sırlarından birisi de gıdaları çiğneme tekniğinizdir. Yemekleri ne kadar çok çiğnerseniz o kadar daha az yiyerek doyarbililrsiniz. Çok çiğneyerek hem beyne tokluk sinyalinin ulaşması için gerekli zamanı sağlamış, hem de besinin bileşenlerine daha kolay ayrılmasını ve daha kolay sindirilmesini sağlamış olursunuz. Lokmaları ağzınızda en az 30-40 defa çiğneyin, tamamen sıvı hale geldikten sonra lokmayı yutun. İlk denemelerde 15 defadan fazla çiğnemek zor gelse de giderek alışacaksınız.

 

* Su içmeye önem verin:

su-diyet

Sabah kahvaltısından önce bir bardak ılık su içmelisiniz. Gün içinde de 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Su yemek sırasında değil yemek aralarında içilmelidir. Yemekle birlikte içilen suyun, sindirime yardımcı olan tükürüğün kaybolmasına neden olmasından dolayı sindiriminiz zorlaşabilir. Su içmenin en ideal vakitleri yemekten 15 dakika önce ve yemekten 1 saat sonra su içmektir.

 

* Proteinler:

protein-diyeti

Karaciğer ve böbrek gibi vücudu temizleyen organlar için protein gereklidir. Bu nedenle en az iki günde bir balık ya da peynir ve et gibi hayvansal ürünler tüketilmelisiniz. Ancak protein ihtiyacının baklagillerden karşılanması vücutsağlığı için daha yararlıdır.

 

* Su dışında diğer içeceklerden bitki çayı, meyve suyu ve süt içebilirsiniz.14 günlük diyetimizde çay ve kahve 14 gün boyunca kesinlikle yasak.

[reklam1]

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir