Diyet Kahvaltı Tarifi

İyi bi kahvaltı bütün günün enerjisini kazanabileceğiniz, en önemli öğünüdür. Özellikle Kahvaltıda tüketilen besinler, kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar ve sizi öğle yemeğine kadar tok tutar. Bu şekilde fazla yemek yemenizin önüne geçmiş olursunuz. Ve ayrıca kahvaltı da tükettiğiniz bu besinler gün içerisinde enerjiye dönüşür ve yakılarak vücuttan kolayca atılır, yani fazla yeseniz bile kilo almanızı engelleyen bir öğündür.

Diyet kahvaltı menüsü için özellikle belirli listelere bağlı kalmanıza gerek yok, özellikle bazı besin değeri yüksek ancak, yağa dönüşerek kilo aldırıcı etkisi bulunmayan besinlerin seçilmesi yeterli olacaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz diyet kahvaltı listeleri, güne başlamak için ihtiyacınız olan tüm enerjiyi sağlayacak.

[reklam1]

Meyveli Diyet Kahvaltı

zayiflamak-meyve-suyu

Yeterli miktarda meyve tükettiğiniz taktirde, öğle yemeğine kadar geçen süre içerisinde, kan şekeriniz dengede kalacak ve yemek yeme isteğiniz azalacaktır. Meyve ağırlıklı yapılan kahvaltılar, özellikle enerji sağlaması açısından çok önemlidir. Diyette faydalı meyveler seçmek istiyorsanız, özellikle farklı renklerde olan meyveleri seçmelisiniz. Farklı mineral ve vitamin değerlerini almak için farklı renklerde meyveler tercih etmelisiniz. Kahvaltıda meyve tüketimini ihmal etmeyin.

 

Karbonhidratlı Diyet Kahvaltısı

yulaf460

Karbonhidrat tüketebileceğiniz bir kahvaltı istiyorsanız, özellikle lif bakımından zengin olan besinleri seçerseniz, daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Lifli besinlere örnek olarak, keten tohumu, yaban mersini, yulaf, portakal gibi lifli meyveler, tüketerek, kompleks karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltı yapmış olursunuz ve uzun süre acıkmazsınız.

 

Düşük Karbonhidratlı Kahvaltı

diyet_kahvalti_tabagi_h427-1

Kahvaltıdan sonra, çok daha uzun süre tok kalabilmek için, yumurta tüketmenizi öneriyoruz. içerdiği protein sayesinde uzun süre size tok tutabilir ve haşlanmış orta boy yumurta 76 kaloriye sahiptir. Karbonhidrat açısından zengin olan yumurtayı yağda pişirmek yerine, haşlama olarak veya, az yağlı çırpılmış yumurta tüketebilirsiniz. Ayrıcakahvaltıda sebzeli diyet omlet, çok iyi bir tercih olacaktır.

 

Kahvaltılar Neden En Önemli Öğündür?

Kahvaltı vücudumuz için en faydalı olan öğün olarak bilinmektedir. Kahvaltı neden önemli, birlikte inceleyelim;

*İyi bir kahvaltı sonrası gerekli kalori/enerjiyi depolarız ve gün içerisinde kan şekerimiz düzenli şekilde seyrederek tok kalma süremiz artar, bu sayede öğle ve akşam yemeğinde daha az yemek tüketmiş oluruz.

*Metabolizmanın hızlı çalışması için kahvaltının önemi çok büyüktür. Yapılan araştırmalara göre, kahvaltı yapan insanların metabolizmaları % 10 daha hızlı çalışmaktadır. Metabolizmanızın daha hızlı çalışması, hareketsiz haldeyken bile kalori harcamanızı sağlamaktadır.

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir