Canan Karatay Kilo Verme Yöntemleri

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, rafine un, şeker ve tuzun kanda şeker ve insülini yükselttiğini, bunun da şişmanlık, obezite, karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, felç, alzheimer gibi pek çok hastalığa neden olduğunu dikkat çekti.

HTV’de yayınlanan “Enine Boyuna Sağlık Özel” programına katılan Karatay, günde iki yumurta yenmesini ve 3 öğün yerine 2 öğün tüketilmesi gerektiğini söyleyerek “Günde 6 öğün, 8 öğün yemek zararlıdır, karaciğerinizi yağlandırır” dedi.

 

[reklam1]

Ekmek Kesinlikle Yasak

ekmek_gobekyagi

Ekmek gibi kan şekerini yükselten yiyecekler şişmanlığı artırıyor.

 

Aç Kalmayın

fridge with food

Aç kalarak ve hareket etmeden kilo verilemez. Aç kalınca vücut metabolizmayı yavaşlatır ve enerjiyi saklar. O yüzden doyana kadar yenilecek.

 

 

Şeker Asla Yok.

sekerin-zararlari

Vücudumuz şeker yedikçe, yağ depolar. Kilo almak demek yağlanmak, kilo vermek yağların gitmesi demektir.

 

Günde 1 Meyve

meyve-tabagi

Günde bir porsiyon ve bütünüyle tüm lifleriyle tüketilmeli.

 

[reklam1]

Karatay Diyeti

Karatay diyeti, bilinen şekilde sağlıklı beslenerek, aç kalmadan hzlı kilo kaybı sağlayan bi diyettir. Fakat bu diyette en önemli şart yasaklara uymaktır!  Yoksa maalesef diyetten istenilen sonuç alınamayabilir. Karatay diyetinde kalori hesaplama ve uygulamalar yok denecek kadar az.  Bu diyet aslında doyana kadar yeme esasına dayanan sağlıklı bi diyet listesi.

Canan Karatay diyetinde hiç bi zaman yiyeceğiniz yemeklerde miktardan söz edilmez. Önemli olan Karatay diyetinde yememeniz gereken besin gruplarıdır. Mesala Karatay diyetinde kesinlikle yasak olan besin grubu karbonhidrattır.

[reklam1]

Karatay Diyetine göre aslındaa insan vücudundaki yağın nedeni hareketsizlikten depolanması ve karbonhidrat grubudu.  Ve ayrıca bilinenin aksine Karatay diyeti kuru yemişlerin faydalı olduğunu ileri sürer. Karataya göre ceviz, fındık, fıstık, bademi hiç çekinmeden tüketebilirsiniz. Karatayda uzak durulması gereken en önemli yiyecekler ise   “şekerli gıdalar, ekmek, hamur işleri ve işlenmiş gıdalardır.”

 

Örnek Diyet Listesi

– Kahvaltıda tereyağında 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.
– Öğle yemeğinde haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.
– Akşam yemeğinde ızgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata.

 

Karatay Diyetinde Yasaklar

  • Tüm  şekerli gıdalar, tatlandırıcılar ve diyabetik ürünler
  • Tüm tahıl unu, kısacası ekmek ve kavrulmuş kuru yemişler
  • Pişmiş havuç, patates, pirinç
  • Üzüm, kavun, karpuz, incir
  • Marketten alınacak tavuk, salam, sosis, sucuk ve yumurta
  • Diyet ve light içecekler dahil her türlü meşrubat, neskafe, alkollü içecekler, meyve içerikli yoğurt
  • Öğütülmüş tahıllar
  • Ay çiçek yağı, katı yağ, mısırözü yağı
  • Akşam saat 19:00 ve 20:00 den sonra atıştırmak
  • Öğünlerden doymadan kalkmak, sık aralıklar ile yemek
[reklam1]