Zayıflopedi

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?
Dünyaca ünlü Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan, tarafından tasarlanan protein ağırlıklı diyet programı “Dukan Diyeti” 40 yılı aşkın süredir var. 2010 yılında İngiltere’de... Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dünyaca ünlü Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan, tarafından tasarlanan protein ağırlıklı diyet programı “Dukan Diyeti” 40 yılı aşkın süredir var. 2010 yılında İngiltere’de ve 2011 yılında Amerika’da piyasaya çıkan “Dukan Diyeti” Kitabından sonra son derece popüler bi diyet haline geldi. Dukan diyeti’nin izen verilen gıdaalar ve çeaşitli aşamalardan oluşan detaylı bir uygulaması var.

Ancak dukan diyetinin özü “karbonhidratların büyük oranda protein ağırlıklı beslenmekten” oluşuyor diyebiliriz. Yani bu diyette son yıllara kadar kilo vermenin tek formülü kabul edilen “kalori hesabı” yok. Dukan diyetinde protein tükettiğiniz sürece kalori hesaplamanız gerekmiyor. –

1- Hazırlık Aşaması

Diet2

İlk aşama ne kadar fazla kilo kaybetmek istediğiniza bağlı olarak 2-10 gün arasında sürüyor. Örneğin, 12 – 13 kg vermek isteyen kişi için bu süre 1 hafta. Tabi hazırlık döneminde herhangi bi kalori kısıtlaması yok; fakat beslenmeniz sadece “yağsız protein”lerden oluşur ve hemen hemen hiç karbonhidrat alınmaz. Yemekleriniz de ayrıca süt ürünleri ve zayıflamanın gizli silahı olarak bilinen “yulaf kepeği” var.

2- Hedef Aşaması:

2-gunde-2-kilo-verdiren-diyet-listesi

Bu aşamada birinci aşamadaki gıdaları tüketmeye devam ediyoruz. Sadece diyetinize 2 günde bi nişastasız sebze ekleyiniz. Ve bu aşama hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor.

3- Takviye Aşaması:

d9e61bdb402700d639e8ed19a0ba2533_k

Bu diyeti yaratıcısı Dr.  Dukan, bu aşama ile diyetinin benzerlerindan kendisini ayerdığını söylüyor. Ve takviye aşamasında ise diyetinize karbonhidraat eklenmeye başlanıyor. Haftada 2 kere ‘kutlama öğünü’ diye adlandırılan istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz bir döneme giriliyor. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketiliyor.

4- Koruma ve Sabitleme Aşaması:

probiyotik-tuketin

Bu son aşama aşağıdaki üç kuralı yaşam biçiminiz haline getirmek üzerine kurulu.

– Haftada bir gün sadece protein yeniyor. (Bu, her hafta aynı gün olmalı.)
– Hayatınızın sonuna kadar günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiliyor.
– Asla asansör ve yürüyen merdiven kullanılmıyor. Günde 20 dakika yürüyüş yapılıyor.

 

Dukan diyetinin artılarına baktığımızda, uzun vadede size beslenmenizi nasıl yöneteceğiniz hakkında beceri geliştirme, meyve ve bazı karbonhidratları rahatça tüketme imkanı veriyor.

Kilo vermenin en iyi yolu gıdaların dengeli tüketildiği sağlıklı bir beslenmedir. Sağlıklı bir kiloyu korumak aylık besin miktarlarını hesaplamaktan daha önemlidir. Eğer dünyaca ünlü Dukan diyetini deneyecekseniz, aşamalar arasında kilo alıp verirken oluşabilecek yo-yo etkisine dikkat edin!

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir