Zayıflopedi

Gebelik diyeti
Evet artık rüya başladı hayatınızın en önemli olayı oldu ve hamilesiniz 🙂 Anne Adayları bu mükemmel duyguyu yaşamak için sanırız yıllardır bekliyor.  Ve o... Gebelik diyeti

Evet artık rüya başladı hayatınızın en önemli olayı oldu ve hamilesiniz 🙂 Anne Adayları bu mükemmel duyguyu yaşamak için sanırız yıllardır bekliyor.  Ve o harika duyguyu yaşamaya çok az kaldı. Gebelik ile beraber bayanların da kilo alma düşünceside yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır. Ne kadar iki canlıda olsak yinede güzelliğimize her zaman dikkat ederiz değil mi ? Şimdi kilo alır mıyım düşüncesi kafamızı tırmalıyor. Etraftan gelen  “artık çift canlısın bol yemen gerekir” cümlesini sanırız gebelik yaşamış her kadın duymuştur.

Bunun etkisi ile alınan fazla kilolar sadece dış görünümü değil, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz şekilde etkiliyor. Her dönemi ayrı önemli olan hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmek aslında çok zor değil. İşte bu dönemi size daha sağlıklı geçirebilmeniz için önerilerimizi anlatacağız. Sizin için hazırlanmış harika Gebelik diyeti !

Gebelik, aslında toplamda 3 farklı süreçten oluşan bir dönem. Ortalama 40 hafta sürüyor. ve  3’er aylara böldüğümüzde ilk, orta ve son 3 ay olmak üzere ayırabiliriz. İşte bu dönemler içinde biraz sıkıntılı, biraz yorucu, biraz eğlenceli ve keyifli birçok olay yaşanıyor.

İşte başlıyoruz!

1. bölüm

hamilelikte-pilates

Gebelikte döneminde 9-12 kilo arası almak gayet normaldir. Bu en fazla 15’e kadar çıkabileceğini söylüyor uzmanlar. Gebelik sırasında dengeli beslenerak, düzenli hareketler ederek ve  çok ağır ev işleri yapmadan fiziksel hareketlerimize normal seviyede tutarak bedenimizi bu rüya anına kolay bir şekilde hazırlamış oluruz.

 

2. bölüm

hamilelikte-aylara-gore-egzersiz-nasil-yapilir--2876936
İkinci bölümde yani 3-6 ay arası ise kalori miktarı biraz arttırılmalıdır. Annenin ve bebeğinin enerji ihtiyaçlarını karşılaması için alması gereken kalori miktarı 300’dür. 21. haftadan sonra enerji ihtiyacınız daha da artacaktır. Bebek ve annenin değişik tatlar istediği bölümdür. Bedenimiz yağ depolamaya başlar. Telaş yapmanıza gerek yoktur. Emzirme zamanı geldiğinde bu yağlar size enerji olarak geri dönecektir.

 

3. bölüm

24-958a0e2adcbc895e35f61b04d384c277
Üçüncü bölüm ise 6-9 aylardır. Bu aylarda kilo alımı git gide artar. Bebek çok hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Bol bol su içme ve idrara çıkma problemleri vardır. Bu çok olağandır. Ellerde ve ayaklarda şişme gözükebilir.

 

Karbonhidrat grubu besinleri ihmal etmeyin. Makarna, ekmek, pirinç pilavı karbonhidratça zengin besinlerdir.

A, D ve C vitaminleri içeren besinleri günlük mutlaka tüketin.

Su

ne-kadar-ve-ne-siklikta-su-icmelisiniz--5701391

günlük mutlaka 8-10 bardak su için. Su sizin için çok büyük bir besin kaynağıdır. Vucüdumuzdan atılması gereken atıkları kolayca atılmasını sağlar.

 

Gebelik Diyeti

 

Sabah:

1 su bardağı süt,1 dilim peynir, 2 dilim ekmek, 4-5 zeytin, Domates-salatalık-biber yeşillik, 1 meyve veya 1 çay kaşığı reçel, 1 yumurta( haftada 4-5 gün), Bitki çayı.

Ara

10 fındık+ 1 çorba kaşığı kuru üzüm

Öğle

1 porsiyon etli sebze veya kuru baklagil yemeği
1 kase yoğurt, cacık veya ayran, Salata (iyi yıkanmış olmalı)+ 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 2 dilim ekmek veya 4 çorba kaşığı pilav veya makarna.

Ara

1 tost+ 1 bardak ayran veya Haftada 1-2 kez sütlü tatlı olabilir.

Akşam

Izgara et, balık, tavuk( 4-5 köfte kadar, sebze ile pişirilebilir, fırınlanabilir.) 1 kase çorba Salata (iyi yıkanmış olmalı) + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 2 dilim ekmek veya 4 çorba kaşığı pilav veya makarna.

 

Gece

1 bardak süt
Yakın zamanda bebeğinize kavuşmanız dileğiyle!

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir