Hamilelik sonrası zayıflama

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan doğum sonrası fazlalıklardan kurtulmak sanıldığı gibi zor değildir.

Doğumdan sonra birçok kadın hamilelik döneminde aldığı fazlalıkları verememekten şikayet eder oysa bu fazlalıklardan kurtulmak için biraz çaba harcamak yeterlidir. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Remzi Aydın ve Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Şefika Aydın, doğum sonrası fazlalık verme ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

[reklam1]

Hamilelik döneminde fazlalık alma oranı ne olmalıdır?

Op. Dr. Remzi Aydın: Klasik olarak hamilelik dönemi boyunca 8 ila 12 fazlalık alımı normaldir dense de, her kadının hamilelik öncesi fazlalıksu, metabolizması ve risk faktörleri farklı olduğundan standard bir limit koymak doğru değildir. Her kadın için bireysel olarak hesaplanmalıdır. Örneğin gebelik öncesi 90 kg olan ve şeker hastalığı riski taşıyan bir gebe için bu 6 – 9 kg olabileceği gibi, çok zayıf hamile kalan için 15 – 17 fazlalık bile sorun olmayabilir.

Doğum sonrasında hastaların fazlalıklarıyla ilgili saplantıları oluyor mu?

Op. Dr. Remzi Aydın: Kadınların tabii ki fiziksel görünümleri ve fazlalıkları ile ilgili kaygıları her zaman vardır ve olmalıdır da! Bu kendi vücudunu  beğenme duygusunu beraberinde getirir. Bununla beraber gebelik döneminin çok özel ve geçici bir dönem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır ve bu dönemde klasik güzellik ölçütlerinin geçerli olamayacağı bilinmelidir.Unutulmamalıdır ki bu dönem geçicidir ve bu dönemin sonunda çifti büyük bir ödül beklemektedir!

Doğumun hemen sonrasında zayıflamaya başlamak kadını nasıl etkiler?

Op. Dr. Remzi Aydın: Doğumla beraber 4-6 kg arasında fazlalık kaybedildikten sonra, eğer doğru bir beslenme rejimi uygulanırsa düzenli bir şekilde ayda 1- 2 kg arasında verilebilir. Unutulmamalıdır ki çok az kalori almak hem loğusa sağlığı için zararlı olabilir, hem de sütün azalmasına yol açabilir.

Doğum sonrası yapılan diyetler zararlı olabilir

Annenin doğumdan hemen sonra düşük kalorili diyet yapması zararlı olur mu?

Uz. Dr. Gökçe Günbey: Yeterli ve dengeli beslenme ile anne hem kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamakta, hem de bebeğinin fizyolojik ve psikolojik açıdan gereksinimi olan anne sütünün yeterli miktarda üretilmesini sağlamaktadır. Bu dönemde annenin hem kendi sağlığı, hem de bebeğinin sağlığı açısından daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekmektedir.

Emziren annelerin, emzirme dönemi boyunca günlük enerji gereksinimlerine en az 500 kalori ilave edilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde normalden fazla fazlalık alan ve gebelik öncesinde de fazla fazlalıklu olan annelerin emzirme döneminde vitamin ve mineral alımına dikkat ederek ayda 2 fazlalık kadar zayıflamasında bir sakınca olmadığı ve bunun süt üretimini olumsuz etkilemediği bildirilmektedir. Ancak emzirmenin herhangi bir döneminde günde 1500 kaloriden daha düşük diyetler asla uygulanmamalıdır.  Bu seviyenin altındaki enerji alımlarının süt üretimini bozmasının yanı sıra diğer besin öğelerinde de yetersizliğe yol açabileceği bilinmektedir.

[reklam1]

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir