Zayıflopedi

Hamilelikte pilates yapılabilir mi ?
Hamilelik boyunca doktor kontrolü ve uzman spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve en güvenli şekilde spor yapması önerilir. Spor, herkes için sağlıklı bi yaşam sunması sebebi... Hamilelikte pilates yapılabilir mi ?

Hamilelik boyunca doktor kontrolü ve uzman spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve en güvenli şekilde spor yapması önerilir.

Spor, herkes için sağlıklı bi yaşam sunması sebebi ile  gebe hanımlar için de ayrı bir önem taşımaktadır. Bilinmesi gerekir ki hamilelik dönemlerinde en büyük sorun kişinin ağırlık merkezinin yer değiştirmesidir. Yer çekimini düşünecek olursak omurga da postür dediğimiz bozuklukları görmek an meselesidir. Bu sebeple kişinin hamilelik süresince doktor kontrolü ve uzman spor eğitmeni eşliğinde güvenli şekilde spor yapması önerilir. Sports International pilates eğitmeni Aslıhan Çızıkman, hamilelikte yapılacak en güvenli ve etkili egzersizleri gebeliğin dönemlerine göre anlattı. İşte aylara göre gebelik egzersizleri:
Hamileliğin ilk üç aylık dönemlerinde kişiye hafif yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek stretching (esneme) hareketleri, ve sırt egzersizleri yaptırılır.  İlave olarak hamilelerin #pilates ve #yoga gibi egzersizler yapması da gereklidir.

Gebelik ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar

hamilelikte-pilates
Gebelik kadınların kas ve iskelet sisteminde değişikliklerin yaşandığı bir dönem olduğu için annede bel ve sırt ağrıları ile karşılaşılabilir. Hatta bağ dokusu gevşeyerek eklemleri kolay yaralanabilir. El ve ayak bileklerinde ödem oluşması karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir.
Hamilelikte pilatese annenin gebeliğin 12. ve 16. haftası arasında başlaması ve ortalama haftada 2 ya da 3 kez doğuma kadar devam etmesi gerekir. Ancak erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar, erken memran rüptürü olanlar ve hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin doktorlarının onayını almasını isteriz.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir