Ne kadar ve ne sıklıkta su içmelisiniz?

Su, hayatımızın ve vücudumuz olmazsa olmazı. Beyinde %85, kanda %80, kaslarda ise %70 oranında su bulunuyor. Faydaları onlarca ve saymakla bitmiyor. Böbrek taş oluşumunun engellemesini yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de % 45 azaltıyor.

Diyetisyen Dilara İsmailoğlu göre su hayatta ki en önemli ey. Yetişkin bir insan Günde en az 8 bardaktan aşağı su içmemesi gerektiğini vurguluyor ve suyun faydalarını tek tek şöyle sıralıyor.

Normal koşullarda hiç birşey yapmasak ile günde en az 2000 kalori harcarız. Yaktığımız her 15- 20 kaloriye karşılık sindirim yolu ile metabolizma kanallarıyla bi yemek kaşığı su kaybediyoruz. Ve Bu ortalama olarak günde 8 bardak suyun yerini tutuyor.

Evet tek tek suyun zararlarını ve faydalarını sizler için sıralayalım.

[reklam1]

 

CİLT KURUR

Vücut iyice susuz kaldığı zamanlar, cilt de kurur ve çatlamaya başlar. Vücudun susuz kalması var olan mor halkaların daha da belirginleşmesine de neden olabiliyor. Derinin alt kısmındaki hücreler susuz kalınca büzülüp gözler çukura kaçmış gibi görünür.

 

ÖĞÜNLERDEN 30 DAKİKA ÖNCE SU İÇİN

Her gün 1 bardak su ile güne başlayın. Görebileceğiniz yere bir sürahi su koymak size gün içinde su tüketmenizi hatırlatır. Yanınızda, arabanızda mutlaka şişe su bulundurun. Özellikle kış aylarında su tüketimi çok azalıyor. Suyun antioksidan içeriğini artırmak için özellikle gribe karşı koruyucu olmasını sağlayabilirsiniz.

 

SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN

Sağlıklı bir insan 1,5 litresi idrar yoluyla 1 litreye yakını ise nefes, terleme ve eklem hareketleri ile olmak üzere toplam 2,5 litreye yakın sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvının yüzde 20’ye yakın kısmı gün boyunca yediklerimizden karşılanır. Karpuz, domates gibi bazı sebze ve meyvelerin su içerikleri yüzde 90’a yakındır. Yiyeceklerden sonra kalan 2 litre için de su içtiğimizde kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymuş oluruz. Bu durumda yoğun susama isteği yaşamayız ve idrarımızın rengi berrak ve açık sarı olur.

KABIZLIĞA BİRERİR

Su, kabızlığa en iyi çaredir. Su eksikliği sırasında vücut, iç dokularından su çekerek dışkının sertleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açar. Yeterli su tüketildiği takdirde bağırsakların çalışması normal seyrinde olur ve kabızlık önlenir. Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları da görülebilir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Her şeyin olduğu gibi su içmenin de fazlası zararlı olabilir.

AŞIRI SU TÜKETİMİ DE TEHLİKELİ

Çok fazla susama bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bunların arasında akla ilk gelen diyabet ve kalın bağırsağa yönelik emilim sorunlarıdır. Bu durumların varlığında mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon hastalığı ve ödem sorunu olan kişilerin içecekleri su miktarını abartmamaları gerekmektedir.

SUYUN FAYDALARI

· Cildi güzelleştirir
· Vücut ısısını ayarlar
· Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar
· Hücrelere besin ve oksijen taşır
· Eklemlere destek sağlar
· Kabızlığı engeller

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir