Patates Kızartması kilo yapar mı ?

Patates kızartması fazlalık aldırır diye bir kural yok. Tek sorun ne kadar patates kızartması yediğinize ve bunun yanında diğer yediklerinizi de ona göre kısıtlamaya dikkat etmenizdir. Peki şişmanlamamak için her gün en fazla ne kadar patates yiyebiliriz:

Batının beslenmesinde önemli bir yere sahip olan patatesi her ne şekilde pişirilmiş olursa olsun her gün bir porsiyon yemenin, bir bardak şekerli içecekten ya da birporsiyon kırmızı veya işlenmiş etten daha çok fazlalıkya neden olduğu ve 20 yılda 7.26 fazlalık aldırdığı bildirildi.

[reklam1] Harvard Üniversitesinden 120 bin’den fazla sağlık uzmanının en az 12 boyunca yürüttükleri ve New England Journal of Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre, her gün bir porsiyon kızarmış, fırınlanmış ya da diğer şekillerde pişirilmiş patates yemekyılda ortalama 363gr, yirmi yılda ise 7.26 fazlalık aldırıyor.
PATATES ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN DAHA ÇOK KİLO YAPIYOR

Los Angeles Times’ın yansıttığı araştırmada, her ne şekilde pişirilmiş olursa olsun birporsiyon patatesin, bir bardak şekerli içecekten ya da bir porsiyon kırmızı veya işlenmiş ettendaha çok fazlalıkya neden olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırmanın lideri Dr.Dariush Mozaffarian fırınlanmış büyük bir patatesin 278 kalori, kızarmış bir patatesin ise 500 ya da 600 kalori olduğunu belirterek, bunun kolanınverdiği kaloriden bile fazla olduğuna dikkat çekiyor.

“BİR NUMARALI HALK DÜŞMANI: PATATES”

Araştırmada, Amerikanın obeziteye karşı verdiği mücadelede halkın bir numaralıdüşmanının kek, soda ya da cheeseburger olmadığı sadece basit bir patates olduğu vurgulanarak, tipik bir Amerikalının yılda 53 fazlalık patates tükettiği belirtiliyor.

[reklam1]

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir