Zayıflopedi

Sıcak Su içmek zayıflatır mı?
Su içmenin sağlıklı olduğunu hepimiz biliriz.  Fakat nasıl içtiğimizin de, su içip içmememiz kadar da önemli bir konu;  çünkü bir çok temel vücut işlevi için gerekli... Sıcak Su içmek zayıflatır mı?

Su içmenin sağlıklı olduğunu hepimiz biliriz.  Fakat nasıl içtiğimizin de, su içip içmememiz kadar da önemli bir konu;  çünkü bir çok temel vücut işlevi için gerekli olan su, aynı zamanda fazlalık kontrolü sürecini de kolaylaştırabilir. Bazı uzmanlar soğuk su içmenin bazıları da sıcak veya ılık su içmenin fazlalık vermeye yardımcı olduğunu söylüyor. Peki bunların hangisi doğru?

Su, içmenin, fazlalık kontrolüne faydalı olabilmesinin iki nedeni var; birincisi, midemizi dolduracak toklu hissi vermesi; ikincisi de soğuk veya sıcak suyun, vücut sıcaklığına eşitlenmesi işleminin enerji gerektirmesi.

Yemeklerden önce su içmek toklu hissi verdiğinden daha az yememize yardımcı olur. Bu da porsiyonlarımızı küçültmemize faydalıdır. Porsiyonları küçültmek de fazlalık verme yolunda ilk adımlardan biridir. Beynimiz, susama ve acıkma duygularını birbirine karıştırır. Bu yüzden, susuz kalmadığınızdan emin olduğunuzda, gereksiz yere yeme isteği de oluşmamış olur. Bu sayede günlük kalori alımını, hatırı sayılır ölçüde arttıran, atıştırmalardan da uzak durabiliriz.

Pekiyi, içeceğimiz suyun sıcaklığı ne olmalı? Bazı uzmanlar, olabildiğince soğuk olması gerektiğini söylüyor. Bazıları ise tam aksine, sıcak veya ılık olması gerektiğini iddia ediyor. Aslında iki iddianın da mantığı aynı. Vücudumuz, yediğimiz her şeyin sıcaklığını, olabildiğince kısa sürede, vücut sıcaklığına eşitlemeye çalışır. Yediğimiz bir şeyin sıcaklığını düşürmek için de yükseltmek için de enerji harcar. Bu enerji harcaması çok yüksek miktarda olmasa da tokluk hissi yüzünden daha az yiyeceğiniz de göz önünde bulundurulduğunda zayıflamaya yardımcı olabilir.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir