Tok Tutan Yiyecekler

Yapılan araştırmalar ve incelemelere göre ‘Huffington Post’ gazetesi kişilerin diyet yaparken kendini sürekli aç hissedenler için bilimsel araştırma sonuçlarına göre “kilo almadan tok kalma”nın mümkün olduğunu söyleyen bi liste hazırlamış. Fakat işin en ilginç yanı ise bu listede bulunan yiyecekler büyük bi bölümü geleneksel Türkiye mutfağında en çok kullanılan malzemeler ve yemek çeşitleri.

Diyet yaparken kendinizi sürekli aç mı hissediyorsunuz?  

Sizler için 8 tok tutan ve 4 acıktıran besini araştırdık. İşte tok tutan ve iştah açan besinler.

[reklam1]

Yumurta

cumartesi_protein

Diyet yapan kişiler iyi bilir ki Yumurta “ghrelin” (iştah hormonu) seviyesini düşürüyor ve tabiki daha uzun süre tok tutuyor.  Son yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltısında  yumurta tüketenlerin daha uzun sure tok kaldığı tespit edilmiştir.

Yulaf ezmesi

yulaf-ezmesi-kilo-verdirir-mi

Yüksek çözünür lif oranı yüksektir bu yüzden tokluk süresini uzatır. Ve Kan şekerini düzenler.Hem besleyici hem de düşük kalorilidir. Çözünmez lifleri sindirim sistemini ve bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelir.

 

Tarçın

tarcin-kilo-verme

Yapılan araştırmalardan çıkan sonuca göre kan şekerini düzenleyerek iştahı azalttığı tespit edilmiştir. Özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi vardır.

Kara buğday

karabugday-zayiflama

yemeklerin yanında ekmek yerine yenirse sindirimi yavaştır ve uzun süre tokluk sağlar. Karabuğday kilo vermek isteyenler için, zor sindirilmesi , tokluk sağlaması ve kan şekerini dengeli seviyede tutması sebebiyle faydalıdır.

Yeşil çay

rezene-cayi

zayıflama diyeti yapan ve kilosunu korumak isteyen kişilerde yeşil çay, açlık hissini bastırıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Özellikle öğün aralarında acıktığınızda, içine tarçın ve karanfil karıştırılmış yeşil çay açlığınızı bastırır ve tatlı yeme isteğinizi frenler. Yeşil çayın, içinde bulunan EGCG maddesi kilo almayı % 45 yavaşlatır, açlık hissini bastırır, metabolizmayı hızlandırır,güçlü antioksidan etkisiyle toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. İçeriğinde ki kateşinler sayesinde, kan yağlarından ‘trigliserit’in yükselmesini önler.

Salata

diyet-salata

yemeklerde büyük bir kâse salata yemek daha az porsiyonla daha çabuk doymanızı sağlar. Salata içindeki yeşil yapraklı sebzelerin, özellikle taze kırmızı biberin tok tutma süresi uzundur.

Süt

süt-nasıl-kaynatılır

Yüksek kalsiyum da zayıflamaya yardımcı olur. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada : 3 ay boyunca, her gün ara öğünlerde 2 bardak yağsız süt verilen grupta ki ağırlık kaybının, verilmeyen gruba göre, daha çok yağ kitlesinden ve bel çevresinden olduğu gözlemlenmiştir.

Su

d9e61bdb402700d639e8ed19a0ba2533_k

yemek aralarında ve yemeğe başlamadan önce bir büyük bardak oda sıcaklığında su içerek, midenizin yarısının suyla dolmasını sağlayarak tokluk sağlayabilirsiniz. Yediğiniz besinlerin içinde ki lifler su ile şişerek daha az gıdayla daha uzun tokluk sağlar.

[reklam1]

Yayınlayan

Burcu KAYALI

hepimiz fit bir vücut istiyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir